Линк ка вести
Извор: Министарство просвете, науке и технолошког развоја

Mинистарство просвете расписује Конкурс за пријем ученика средњих школа у Републици Србији у установе за смештај и исхрану ученика за школску 2023/2024. годину

Право на смештај и исхрану у установи за смештај и исхрану ученика у Републици Србији имају ученици средњих школа чији је оснивач Република Србија, аутономна покрајина или јединица локалне самоуправе, који су први пут уписани у одређени разред у текућој школској години, чије се школовање финансира из буџета Републике Србије, који имају држављанство Републике Србије и чије пребивалиште није у седишту школе коју похађају.

Право на смештај и исхрану у установи могу да остваре и ученици који имају држављанство државе у региону (осим услова који се односи на држављанство Републике Србије).

Установе у оквиру својих смештајних капацитета – до 10% од расписаног броја,  наменски опредељују за смештај и исхрану ученика из осетљивих друштвених група.

Пријављивање кандидата на конкурс обавиће се у следећим роковимa:

• за прву расподелу – од 3. до 14 јула 2023. године,
  • за преостала слободна места – од 24. до 28. августа 2023. године,
  • за осетљиве друштвене групе, за оне који нису добили смештај у првој расподели – од 24. до 28. августа 2023. године.

Ученици који према правилницима о наставном плану и програму стручних предмета средњег стручног образовања имају обавезу обављања професионалне праксе која се бројчано оцењује и улази у укупан просек оцене, обавезни су да се пријаве у првој расподели, а њихово рангирање обавиће се у другој расподели, када достављају сведочанства. Ученицима, који се не пријаве у периоду од 3. до 14. јула, неће се накнадно примати пријаве.

Кандидат приликом пријављивања на конкурс, уз пријаву на конкурс, подноси установи следећу конкурсну  документацију (оригинална документа или оверене фотокопије):

• јавне исправе о завршеној основној школи (сведочанства о завршеним разредима од V до VIII и уверење о обављеном завршном испиту)  и потврда о упису у средњу школу (за ученике који су уписани у I разред средње  школе),
  • сведочанство о завршеном претходном разреду средње школе (за ученике који су уписани у II, III или IV разред средње школе),
  • уверење о приходима по члану породице од 01.01-31.03. текуће године, издато од стране надлежног општинског органа из места пребивалишта где његов родитељ односно старатељ има пребивалиште (да пребивалиште није мењано шест месеци пре објављивања конкурса),
  • диплому и друге награде са учешћа на такмичењима ученика, која се налазе у календару такмичења ученика (у организацији Министарства просвете) у претходно завршеном разреду,
  • потврду о владању у установи – дому ученика, током претходне школске године, односно награде и похвале за учешће у активностима и изречене васпитно-дисциплинске мере (за ученике који су уписани у II, III или IV разред средње школе).

Неблаговремене, непотпуне и од неовлашћеног лица поднете пријаве на конкурс, неће се разматрати.

Кандидати који су поднели пријаву са потпуном конкурсном документацијом рангирају се према укупном броју бодова оствареним по свим основама које се вреднују за пријем у одговарајућу установу.

ПРЕУЗМИТЕ:

Чланак Конкурс за пријем ученика средњих школа у Републици Србији у установе за смештај и исхрану ученика за школску 2023/2024. годину се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.