Линк ка вести
Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања

У складу са Закључцима саветовања о програмима историје у основном и средњем образовању и васпитању, одржаном 11. децембра 2021. године, представљамо Нацрт Листе кључних појмова садржаја предмета Историја у основном и средњем образовању и васпитању. Нацрт је заснован на публикацији Кључни појмови за крај обавезног образовања – Историја. Приручник за наставнике, ур. Арсен Ђуровић, Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, Београд 2008, са додатим кључним појмовима из важећег програма историје за основно образовање и васпитање.

Одредбама члана 60 Закона о основама система образовања и васпитања прописано је да програм сваког предмета, уз општу предметну компетенцију, специфичне предметне компетенције, образовне стандарде, циљ предмета и исходе учења, мора да има и кључне појмове садржаја предмета. Смисао израде Листе кључних појмова јесте у томе да будућим комисијама за припрему програма наставе и учења историје у основном и средњем образовању и васпитању буде олакшан посао, јер ће моћи да преузимају дате кључне појмове, па неће више бити ни дилеме ни бојазни да је нешто важно пропуштено, или поређано по редоследу који збуњује наставнике и ауторе уџбеника. На тај начин би убудуће били избегнути неспоразуми и око тога да ли ће наставник примењивати тематски или традиционални концепт у планирању и остваривању наставе и учења, јер и један и други начин треба да воде ка достизању прописаних исхода.

Све заинтересоване колегинице и колеге (наставници са универзитета и из школа, истраживачи из научних института, аутори одобрених уџбеника), имају прилику да, током марта и априла, на адресу milos.cvetkovic@zuov.gov.rs, доставе Заводу своје предлоге о томе које појмове из Нацрта треба изоставити, а које појмове треба додати. Планирано је да током маја буде организовано ново саветовање на којем би Листа била усвојена, након чега би била објављена на интернет страници Завода.