ИЗВОЛИ, СРПСКА ШКОЛА ТЕ ВОЛИ

Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања – https://zuov.gov.rs/izvoli-srpska-skola-te-voli/

Овај наслов је управо био позив и мото за почетак нове школске године у округу Карлсруеа, у покрајини Баден-Виртембер, где наставу реализује наставница Славица Ступар у шест градова: у Брухзалу, Гагенауу, Пфорцхаиму, Раштату, Баден-Бадену и Карлсруеу.

Допунска настава на српском језику у организацији је  Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије. Настава је ове школске године почело непосредно, што је све обрадовало, а највише ђаке школе.

Први час је у свим групама почео  певањем химне „Боже правде“ и жељом да се деца пре свега добро друже, кроз игру уче, негују српски језик, чувају своје корене и традицију.

С вером и жељом за добро здравље, дружење, усвајање нових знања и вештина и да све школске клупе буду попуњене ђацима, наставница Славица Ступар је поздравила све ученике, посебно нове ученике и прваке. „Ове  школске године уписан је велики број првака који су  увек најслађи, најзанимљивији и  њима са посебном пажњом прилазим“, истакла је госпођа Ступар.

Првак, Софија Ђурђевић из Пфорцхајма је о првом школском дану рекла: „Мени је у српској школи било предивно. Највише су ми се свидели другари. Данас сам бојила и цртала себе у једном малом срцу.“

Првак, Теона Узелац Петковић из Пфорцхаима је једва дочекала да исприча свој утисак о првом школском дану: „ Мени је данас било јако лепо. Допало ми се што сам се играла са другарима, писала и цртала. Волела бих да сваки дан идем у ову школу и да причам српски.“

Првак, Маша Петрушић из Раштата је рекла: „ Мени је другарица рекла да је та учитељица најлепша и да јако воли децу. Ја сам срећна због тога.“

Мариела Никита Авена из Карлсруеа је долазила неколико пута на крају прошле школске године и једва је чекала да крене у први разред.  „Мој први дан у српској школи ми је био баш предиван. Волим се дружити са својим другарима. Волим своју учитељицу Славицу и најбоља је на свијету“, закључила је Мариела.

Првак, Емилија Крстић и њени родитељи Ребека и Мирко су се цело лето припремали за српску школу. Непосредно пре почетка школске године направили су славље тим поводом, где су поделили радост са пријатељима и родбином. За ту прилику кућа је била прелепо декорисана у знаку српске школе, а Емилија је госте дочекала обучена у народну ношњу. Емилији је мама написала поруку, јер жели да јој полазак у српску школу остане дубоко у сећању: „ Гледам те док заједно правимо последњу књигу од картона. Са осмехом на лицу и жаром у очима ишчекујеш госте за своју прославу. Моја мала Емилија, преко ноћи си постала велика девојчица и од данас идеш у српску школу. Не знам ко се више радује, ти девојчице моја, или ја. Толико сам поносна на тебе док те гледам у тој маленој ношњи коју тако радосно носиш док рецитујеш песму „ Домовина се брани лепотом“. Јако се радујем што ћеш учити српски језик, српску културу, традицију и историју. Ово је, како за тебе, тако и за све нас, један велики дан који смо сви заједно, породично обележили. Правиле смо велике оловке и књиге, исписале ћирилицу, припремиле ташницу и чекале наше најдраже да са њима поделимо срећу.“

Првак Матија Луке Шак из Баден-Бадена, био је веома срећан и тим поводом је рекао: „Мени се у школи допало и драго ми је да сам упознао нове другаре. Радујем се следећем часу.“

Упис у српску допунску школу још траје. Школа је бесплатна и намењена је деци која желе да уче српски језик и ћирилично писмо. Поред учења језика пружа деци могућност да упознају историју, културу и традицију српског народа, да се друже и учествују у бројним, занимљивим ваннаставним активностима.

„ Волите српски језик свакога дана по мало.
Српски језик нема никога другог осим нас“
Душко Радовић

И у то име – ИЗВОЛИ, СРПСКА ШКОЛА ТЕ ВОЛИ!

Извештај сачинила: Славица Ступар