Ала је леп овај свет

Линк ка вести
Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања

У недељу, 15. маја, одржана је традиционална приредба за децу под називом „Ала је леп овај свет“ у просторијама СКЦ – Офенбах. Ова приредба са дугом традицијом није одржавана претходне две године због пандемије, а овога пута  били су позвани ученици из целе СР Немачке да се придруже и узму учешће. Почасни гост  био је Бранко Стевановић, познати дечији песник из Београда.

На самом почетку приредбе, песник је поздравио стиховима учеснике, а затим заједно са ученицима извео пар експеримената, који су на сликовит начин приказани и у његовој књизи ,,Урнебесна физика“. Част да отворе програм припала је најмлађим фолклорашима, деци узраста  од три до шест година. Након тога уследило је такмичење ученика у лепом рецитовању са 90 учесника који су се се такмичили у две категорије:

– млађег узраста    I – IV разреда основне школе;

– средњег узраста  V – VIII разреда основне школе.

Рецитатори су говорили  по једну песму напамет, а из покрајине Хесен учешће је узео  чак двадесет и један ученик:

Ментор Татјана Милановић

1. Владимир Марковић, 4. разрeд Франкфурт “Ема из хора”, Саша Божовић
  2. Викторија Марковић, 2. разрeд Франкфурт ,,Добро јутро бакицe“
  3. Лука Јeрeмић, 7. разрeд Франкфурт “Плави чупeрак”, Мика Антић

Ментор Соња Зрнић

1. Чарапић Милан, 3.разред, Родгау –  ,,Кажи ми, кажи“ Ј.Ј.Змај
  2. Чарапић Лука, 1.разред,Родгау – ,,Четири чаробне речи“ Б.Стевановић
  3. Мареј Тара 3.разред, Ној Изенбург -,,Разговор са мачетом“ Ј.Ј.Змај
  4. Цвејић Николина 2.разред, Ној Изенбург -,,Нема за мачке школе“ Г.Витез
  5. Црногорац Алекса 2.разред, Офенбах -,,Учили нас“ Ј.Ј.Змај
  6. Црногорац Анастасија 4.разред Офенбах – ,,Дете“ Љ.Ршумовић
  7. Mишовић Вукашин 2.разред Офенбах ,,Пачија школа“Ј.Ј.Змај
  8. Ковачић Симона, 2. разред Ној Изенбург

Ментор Бојана Ракоњац

1. Марко Чанади, пeти разрeд Франкфурт Нeповратна пeсма, Мика Антић
  2. Алeксандра Драгађи , осми разрeд  Франкфурт Дeвојчица са хиљаду снова, Елизабeта Гeоргијeв
  3. Марко Вукобратовић, други разрeд Франкфурт, Кад сам ја био вeлики, Мика Антић
  4. Вито Вујановић, први разрeд Франкфурт, Страшан лав, Душан Радовић
  5. Магдалeна Вујановић, трeћи разрeд Франкфурт, Болeсник на три спрата, Бранко Ћопић
  6. Ксeнија Алeксић, чeтврти разрeд Франкфурт, Тужна пeсма, Душан Радовић
  7. Дуња Стојиљковић, први разрeд Франкфурт, Љутито мeчe, Брана Црнчeвић

Ментор Владимир Живанов

1. Јанко Бојовић 8.разред Висбаден ,,На Газиместану“
  2. Љаховић Андреа 3.разред Мајнц ,,Опет креће пролеће“
  3. Хелена Митровић 1.разред Висбаден ,,Циц“

Четворочлани стручни жири, у саставу Милош Милојевић Ресавски, Видак Масловарић, Драгослав Пауновић и Бранко Стевановић, имао је јако тежак задатак да међу најбољима изабере најбоље.

Овога пута две награде су отишле у покрајину Хесен. Ученик Марко Чанади је добио другу награду у категорији ученика старијег узраста, а у истој категорији похвалу је  добила и ученица Александра Драгађи. Марко и Александра похађају наставу у Храму Васкрсења Господњег у Франкфурту.

Приредба “Ала је леп овај свет” приређена је у оквиру Мајских сусрета дијаспоре Удружења писаца Седмица из Франкфурта. Овогодишња приредба је 15. по реду, а учествовала су деца Допунске наставе на српском језику из Минхена (покрајина Баварска), Штутгарта и Манхајма (покрајина Баден Виртемберг) и Франкфурта и Офенбаха (покрајина Хесен). Манифестацији су присуствовали Божидар Вучуровић, генерални конзул Србије у Минхену, Драган Димитријевић, генерални конзул Србије у Штутгарту, Владимир Рајић, вицеконзул Генералног конзулата Србије у Франкфурту и Биљана Букинац и Татјана Поповић, координатори Допунске наставе на српском језику.