Тродневна жалост у Србији због трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”

Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања – https://zuov.gov.rs/trodnevna-zalost-u-srbiji-zbog-tragedije-u-os-vladislav-ribnikar/

ИЗВОР ВЕСТИ: МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ

Министар просвете у Влади Републике Србије Бранко Ружић саопштио је да је Влада Србије, поводом трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”, донела одлуку о тродневној жалости на територији читаве Србије почевши од петка, 5. маја, закључно са недељом, 7. мајем.

У пуцњави у овој школи осморо деце и припадник обезбеђења школе изгубили су живот, док је повређено шесторо деце и један наставник, који су хоспитализовани.

У име Министарства просвете Републике Србије, изражавам најдубље жаљење поводом највеће трагедије која је задесила Србију и наш образовни систем у новијој историји, рекао је он и поручио да децу родитељима нико не може да врати.

Министар је истакао да је ученик Основне школе „Владислав Рибникар” К. К. јутрос извршио „бестијални чин први пут у Србији”.

Према његовим речима, прстен обезбеђења, који јесте нормиран по процедурама и предвиђен за школе, постојао је јутрос у 8.40 часова. Дакле, функционисао је и видео-надзор, и припадник обезбеђења, који је трагично изгубио живот на дужности, био је присутан. Био је присутан и школски полицајац.

Ружић је саопштио да су тим психолога и људи из образовног система позвани како би се ученицима, запосленима и родитељима пружила адекватна подршка у трауматичном периоду који следи.

Апел је да дозволимо породицама преминулих да своје најмилије испрате на миру, рекао је Ружић и додао да треба сачекати да се трагедија сагледа из свих аспеката како би читав систем показао да ли има одговоре на ове изазове.

У ОШ „Владислав Рибникар“ отворена књига жалости

Поводом трагедије у Основној школи „Владислав Рибникар“, у овој установи биће отворена Књига жалости.

Грађани и грађанке, ученици и ученице, у књигу жалости се могу уписати у:

• Петак, 5. маја 2023. године, од 15 до 19 часова
  • Суботу, 6. маја 2023. године, од 10 до 15 часова
  • Недељу, 7. маја 2023. године, од 10 до 15 часова

Књига жалости биће изложена на главном улазу у Основну школу „Владислав Рибникар“.

Обезбеђена стручна психолошка подршка за ученике, родитеље и наставнике

Министарство просвете је упутило школама инструкције и препоруке за поступање у циљу пружања подршке и спречавања даље трауматизације деце која су упозната са трагичним догађајима у ОШ „Владислав Рибникар“.

Министарство указује на значај подршке и апелује на будност свих у образовном систему, јер је младима потребна помоћ да се суоче са губицима и преброде тешке догађаје.

Министарство просвете верује у стручност и посвећеност просветних радника и подсећа их на базу ресурса, као и посебан приручник ,,Психолошке кризне интервенције у образовно-васпитним установама“ који је садржи прецизна упутства за поступање у оваквим и сличним ситуацијама.

Министарство просвете подсећа да је обезбеђена и потребна подршка за психолошку кризну интервенцију која представља психолошку прву помоћ и циљ јој је стабилизација когнитивних и емоционалних процеса како би се смањила учесталост појаве дугорочних негативних последица догађаја.

КОНТАКТ ТЕЛЕФОНИ:

• СОС телефон Министарства просвете 0800 200 201 (од 8 до 15.30 часова), zastitaodnasilja@prosveta.gov.rs
  • Институт за ментално здравље 063/8681757 и 063/8682217
  • Онлајн подршка Друштва псхилога која ће кренути од петка
  • Онлајн подршка коју пружа НАДЕЛ, број 116111 у времену од 18 до 22 часа
  • Клиника за психијатрију Клиничког центра Србије 011 2685050011 3662124 и 063 310723