2. новембар 2024.
Category : Министарство просвете
Извор: Министарство просвете – https://prosveta.gov.rs/vesti/radovic-na-medjunarodnoj-konferenciji-srpski-jezik-i-srpska-knjizevnost-od-srednjeg-veka-do-danas/
Државни секретар проф. др Ивица Радовић обратио се Међународној конференцији „Српски језик и српска књижевност од средњег века до данас“ која је одржана у Новом Пазару, а чији је покровитељ Министарство просвете. Овај научни скуп, на коме учествује преко 90 филолога из земље и иностранства, почео је минутом ћутања и одавањем поште грађанима трагично страдалим на Железничкој станици у Новом Саду.
Државни секретар Радовић изјавио је да се на овој конференцији окупио велики број еминентних научника србиста, који долазе из Србије и окружења, и који ће разматрати широку лепезу тематских садржаја важних, како за науку о језику, тако и за књижевност.
У том смислу значај ове Конференције је и у истраживању језика свих који у дугом историјском континуитету живе на једном географском подручју. Наравно, то подразумева истраживање српског језика и књижевног стваралаштва с простора југозападне Србије од средњег века до данас, као и успостављање дијалога и размену искустава с научним радницима славистичке оријентације из земље и иностранства и презентацију језичког, књижевног и културног наслеђа с простора југозападне Србије.
Проф. др Радовић рекао је да су Република Србија и Министарство просвете, као један од битних предуслова афирмације мултикултуралности и мултиетичности, Законом о основама система образовања и васпитања предшколског, основног и средњег образовања и васпитања омогућили остваривање права целокупног образовања за ученике на једном од осам језика националних мањина – албанске националне мањине, бошњачке, бугарске, мађарске, румунске, русинске, словачке и хрватске) уз обавезан наставни предмет Српски као нематерњи језик. Тиме је омогућено да да ученици бошњачке националне мањине своје целокупно образовање имају на босанском језику.
Радовић је истакао да напредак неке земље, у сваком погледу, зависи од образовног система, јер узлазном путањом данас иду она друштва која се заснивају на знању, науци, иновацијама, креативности, култури, духовности.
Државни универзитет у Новом Пазару је током својих 18 година постојања омогућио да образовање буде симбол овог града – града младих, при чему је развој ваших креативних мисли и идеја најбољи пут за развој економије и духа Новог Пазара. Живот у овом граду нас учи да живети у мултикултуралној и мултиетничкој средини подразумева међусобно поштовање, уважавање и толеранцију”, истакао је проф. др Ивица Радовић.
Чланак Радовић на Међународној конференцији „Српски језик и српска књижевност од средњег века до данас“ се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.