Крос РТС-а у Ослу.

Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања – https://zuov.gov.rs/kros-rts-a-u-oslu-2/

Уз коначно лепо време у Ослу је, 27.маја 2023. године, одржан већ традиционални КРОС РТС – а, за ученике допунске наставе на српском језику.

У прелепом Екеберг парку, окупио се велики број ученика и родитеља. Кросу су се придружили и ученици допунске наставе из Јесхајма са учитељицом Миљаном Мирковић.

Великом броју присутних ученика и родитеља су се прво обратиле наставнице допунске наставе на српском језику у Ослу, Весна Матин и Гордана Човић Јовановић. Потом је родитеље и децу поздравила Исидора Ђорђевић, представница Амбасаде Републике Србије у Ослу, истичући значај допунске наставе за сву децу дијаспоре, као и значај организовања и реализовања КРОСА РТС – а.

На тркама је учествовало 120 ученика. Први део трке био је резервисан за ученике млађе групе а потом су у тркама учествовали ученици средње и старије групе допунске наставе на српском језику.

Ученици су трчали прилагођене стазе у групама формираним по годишту и полу, и остварени су следећи резултати:

У групи предшколаца  – девојчице, 2016. и 2017. годиште на 100 м:
1. Ирина Савић
2. Софија Влаовић
3. Петра Тодоровић

У групи предшколаца  – дечаци , 2016. и 2017. годиште на 100 м:
1. Лука Трајков и Алекса Радовић деле прво место

1. Виктор Богојев
2. Пеђа Момчиловић
3. Лазар Богојев

Ова традиционална манифестациjа jе завршена поделом диплома свим ученицима коjи су били учесници Кроса. Родитељи учесника су обезбедили и послужење, тако да се после одржаних трка дружило уз сокове и воће.

Овакав начин окупљања и дружења показао се као важан и велики догађаj коjи у многоме учвршћуjе наше жеље за неговањем и очувањем српске културе, традициjе и идентитета у диjаспори у Ослу.

Допунска школа српског језика у Ослу, захвалила се свим учесницима Кроса, као и свим родитељима који су бодрили ученике у такмичењима, што су се окупили у тако великом броју и подржали ову прелепу манифестацију.

Наставнице: Весна Матин и Гордана Човић Jовановић
Фотограф: Александар Момчиловић