Loading...
×

Просветне вести

Представљени резултати и препоруке у области обезбеђивања квалитета и унапређивања система инклузивног образовања

Представљени резултати и препоруке у области обезбеђивања квалитета и унапређивања система инклузивног образовања

Извор: Министарство просвете – https://prosveta.gov.rs/vesti/predstavljeni-rezultati-i-preporuke-u-oblasti-obezbedjivanja-kvaliteta-i-unapredjivanja-sistema-inkluzivnog-obrazovanja/

Помоћник министра за превенцију и заштиту од насиља и инклузију осетљивих група у образовању проф. др Снежана Вуковић, као представник Републике Србије у Управном одбору Европске агенције за посебне потребе и инклузивно образовање и доц. др Стеван Несторов, национални координатор за Републику Србију, Европске агенције за посебне потребе и инклузивно образовање доц. др Стеван Несторов,  учестовали су на вебинару који је био посвећен представљању резултата и препорука у области обезбеђивања квалитета и унапређивања система инклузивног образовања.

„На вебинару представљени су налази и искуства европских образовних система у вези са развојем механизама за праћење и унапређивање квалитета инклузивног образовања. Посебан акценат стављен је на значај системског приступа који подразумева развој образовних политика, институционалну подршку школама, као и јачање компетенција наставника и стручних сарадника за рад у инклузивном окружењу“, навела је Вуковић.

Она је навела да је током веуказано на све израженији пораст броја ученика са различитим развојним, образовним и социо-емоционалним потребама у образовним системима. Посебно је истакнуто да је у школама све већи број ученика са поремећајима пажње, укључујући (ADHD), као и ученика са емоционалним тешкоћама и тешкоћама у понашању, што представља додатни изазов за наставнике и стручне службе у школама.
Наглашена је потреба за развојем ефикасних система раног препознавања потреба ученика, као и за обезбеђивањем адекватних облика подршке у оквиру редовног образовног система. Посебно је истакнут значај мултидисциплинарног приступа, који подразумева сарадњу наставника, стручних сарадника, специјалних едукатора, психолога и других релевантних стручњака.
Закључци вебинара, према речима Вуковић, указују на то да је за унапређивање квалитета инклузивног образовања неопходно континуирано развијати механизме праћења и евалуације, као и обезбедити системску подршку школама у примени инклузивних политика и пракси.
На вебинару, је наведено да међународна сарадња и размена искустава између образовних система европских земаља имају значајну улогу у развоју и унапређивању инклузивног образовања.

Чланак Представљени резултати и препоруке у области обезбеђивања квалитета и унапређивања система инклузивног образовања се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

aleksa
Author: aleksa