Тродневна жалост у Србији због трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”

Министар просвете у Влади Републике Србије Бранко Ружић саопштио је данас да је Влада Србије, поводом јутрошње трагедије у ОШ „Владислав Рибникар”, донела одлуку о тродневној жалости на територији читаве Србије почевши од петка, 5. маја, закључно са недељом, 7. мајем.

У јутрошњој пуцњави у овој школи осморо деце и припадник обезбеђења школе изгубили су живот, док је повређено шесторо деце и један наставник, који су хоспитализовани.

Ружић је на ванредној конференцији у Влади Србије, која је почела минутом ћутања, рекао да је настава у послеподневној смени данас отказана, као и да ће настава од сутра отпочињати минутом ћутања.

У име Министарства просвете Републике Србије, изражавам најдубље жаљење поводом највеће трагедије која је задесила Србију и наш образовни систем у новијој историји, рекао је он и поручио да децу родитељима нико не може да врати.

Министар је истакао да је ученик Основне школе „Владислав Рибникар” К. К. јутрос извршио „бестијални чин први пут у Србији”.

Према његовим речима, прстен обезбеђења, који јесте нормиран по процедурама и предвиђен за школе, постојао је јутрос у 8.40 часова. Дакле, функционисао је и видео-надзор, и припадник обезбеђења, који је трагично изгубио живот на дужности, био је присутан. Био је присутан и школски полицајац.

Ружић је саопштио да су тим психолога и људи из образовног система позвани како би се ученицима, запосленима и родитељима пружила адекватна подршка у трауматичном периоду који следи.

Он је оценио да је Србија, нажалост, део оног света у којем се овакве ствари све чешће догађају.

Евидентан је канцерогени, погубан утицај интернета и видео-игрица, и свима нама је јасно да је потребан крупан преокрет, пооштравање мера, али и системско изналажење решења, нагласио је министар.

Он је навео да је данас одржан састанак са председником Србије Александром Вучићем и премијерком Аном Брнабић, те да ће Влада Србије, али и председник, већ данас изаћи са још јаснијом сликом.

Апел је да дозволимо породицама преминулих да своје најмилије испрате на миру, рекао је Ружић и додао да треба сачекати да се јутрошња трагедија сагледа из свих аспеката како би читав систем показао да ли има одговоре на ове изазове.

Министарка здравља Даница Грујичић саопштила је да су наставница и једна ученица, које су повређене у јутрошњој пуцњави, у тешком стању и животно угрожене.

Грујичић је додала да су два дечака са повредама доњих екстремитета у Тиршовој стабилно, а девојчица са прострелном раном и повредом главе је критично јер је оштећење велико.

Она је прецизирала да је у Ургентном центру збринуто троје деце – девојчица са повредама трбуха која нема повреда унутрашњих органа и стабилно је, дечак са повредом ноге је на ортопедији, док је још један дечак најтеже повређен.

Он има прострељен грудни кош, врат, кичму и још траје операција, док наставница има повреде карлице и руку, она је у сали и у животној је опасности, указала је министарка.

Грујичић је истакла да је ово њено најстрашније искуство као лекара и човека за 40 година каријере.

Начелник Полицијске управе за град Београд Веселин Милић рекао је да је Коста К. (13) планирао унапред ову пуцњаву, као и да је имао и скицу школе и списак деце коју је желео да убије.

Милић је навео да је осумњичени малолетник позвао полицију и обавестио да је пуцао у више особа, а мотив, како је додао, и даље није познат.

Он је истакао да је за 25 година, колико ради у МУП-у, био на хиљаде увиђаја, али да је ово незапамћен злочин.

Према досад прикупљеним информацијама, осумњичени је месец дана планирао овај злочин, прецизирао је начелник Полицијске управе за град Београд и показао скицу која је пронађена код ухапшеног, као и списак ученика.

Према његовим речима, К. К. је имао списак деце коју је планирао да ликвидира, сам је радио план улаза и излаза у школу и одредио је приоритетне мете – кога ће и из ког разреда да ликвидира.

К. К. је месец дана планирао ово извршење, а ватрено оружје узео је из очевог стана и донео га у школу са четири Молотовљева коктела, навео је Милић.

Министар унутрашњих послова Братислав Гашић изјавио је да је ухапшен отац дечака К. К. и да ће у овом случају бити предузете све законом прописане мере.

Оно што до сада имамо од прикупљеног сазнања јесте да је отац извршиоца овог тешког дела ухапшен, оба пиштоља која су нађена – и у ранцу и пиштољ који је предмет извршења кривичног дела имали су легалне дозволе и у његовом су власништву, при чему он тврди да је оружје било закључано, саопштио је Гашић.

Он је рекао да отац К. К. има више комада оружја, издатих 2016. и 2017. године, да су та оружја била закључана под шифром, а да је К. К очигледно имао шифру од сефа и на тај начин дошао у посед два пиштоља и три пуна оквира са по 15 метака, који су нађени поред испаљених чаура и оних метака који су остали у самом оружју.

Фото ТАНЈУГ

Чланак Тродневна жалост у Србији због трагедије у ОШ „Владислав Рибникар” се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.