23. новембра 2022.
У циљу подршке том систему Министарство просвете, у сарадњи са Светском банком, реализује пројекат Инклузивно предшколско васпитање и образовање, који је највећи и најкомплекснији пројекат на националном нивоу посвећен овој области“, истакао је министар Ружић.
Циљ тог пројекта је, како је рекао, да се кроз изградњу, проширење и адаптацију постојећих предшколских установа обезбеди већи број места за наше најмлађе.
Ружић је напоменуо да је ће се квалитет предшколског васпитања и образовања унапредити и кроз обезбеђивање стручне подршке предшколским установама у примени нове програмске концепције „Године узлета“.
Конференција, током које су одржана два панела, била је посвећена представљању реформских процеса у систему предшколског васпитања и образовања, размени практичних искустава и знања, као и презентовању остварених резултата у оквиру пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“, које Министарство просвете спроводи у сарадњи са Светском банком, а све у циљу даљег унапређења предшколског система васпитања и образовања у Србији.
Никола Понтара, шеф канцеларије Светске банке у Србији изјавио је да су јасни су показатељи кључне улоге раног развоја у развоју људског капитала.
Похађање васпитно-образовних установа од најранијег узраста доноси децу дугорочне предности и позитивно утиче на њихову способност учења, на здравље и понашање. То такође повећава шансе за већом зарадом у будућности. Приступ квалитетном предшколском васпитању и образовању такође је моћно оруђе у борби против смањења способности учења и неједнакости у учењу. Да би се те предности осигурале, потребна је одлучна посвећеност раном развоју: зато ми је изузетно драго што видим да су рани развој и изградња људског капитала високо на листи приоритета Владе Србије.”
Током првог панела под називом „Подршка Министарства просвете унапређивању квалитета предшколског васпитања и образовања“ присутнима се обратила Биљана Којовић, координаторка компоненте 2 Пројекта „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ који је у својој основи посвећен унапређивању квалитета предшколског васпитања и образовања, као и сама Конференција. Биљана Којовић је заједно са осталим саговорницима овог панела – проф. др Живком Крњајом са Институт за педагогију и андрагогију Филозофског факултета Универзитета у Београду, Весном Картал испред УНИЦЕФ-а и Јасмином Ђелић, начелницом Одељења за координацију рада школских управа – говорила о реформским процесима у области предшколског васпитања и образовања, представила је нове Основе програма предшколског васпитања и образовања који је Министарству просвете омогућио да пружи квалитетну, континуирану и по први пут системску подршку ПУ у грађењу квалитетне праксе.
Током другог панела под називом „Из праксе пракси“ присутни су имали прилику да сазнају нешто више о практичним аспектима имплементације Програма кроз размену искустава и знања стручних сарадника, консултаната и директора ПУ.
Пројекат „Инклузивно предшколско васпитање и образовање“ вредан 47 милиона евра, највећи је и најкомплекснији пројекат Министартсва прoсвете посвећен предшколском васпитању и образовању и спроводи се уз подршку Светске банке. Општи циљ пројекта је унапређивање доступности, квалитета и праведности предшколског васпитања и образовања, нарочито за децу из осетљивих друштвених група, а посебна пажња се посвећује унапређењу ПОВ кроз увођење Нових основа програма, унапређивању знања и вештина стручних кадрова, али и проширењу капацитета и квалитетном опремању објеката.
Чланак Одржана конференција посвећена унапређењу предшколског васпитања и образовања у Србији се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Линк ка вестиИзвор: Завод за унапређивање образовања и васпитања План реализације наставе у случају непосредне ратне опасности, ратног стања, ванредног стања или других ванредних ситуација и околности за основну школу ШКОЛСКА 2021/22. ГОДИНА На захтев Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Завод за унапређивање образовања и васпитања је припремио План реализације наставе у случају непосредне ратне опасности, ратног стања, ванредног
5. августа 2021.
Пројекат: „Подршка стручним сарадницима у основним и средњим школама у отежаним условима уз програм учења на даљину“ РЕАЛИЗОВАНИ ВЕБИНАРИ НАЗИВ РЕАЛИЗАТОРИ ОДРЖАН Како конструктивно организовати време код куће кроз призму основних психолошких потреба Дина Бојић, психолог 13.04.2020. Принципи безбеднг понашања у доба короне Јелена Зајегановић, УНИЦЕФ 27.04.2020. Изазови у реализацији наставе у онлајн окружењу Лидија
21. маја 2020.
Линк ка вести Извор: Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања ФОРМАТИВНО ОЦЕЊИВАЊЕ У ДИГИТАЛНОМ ОКРУЖЕЊУ 1 У петак 15.маја 2020, са почетком у 10,00 часова, у организацији Завода за вредновање квалитета, Завода за унапређивање образовања, УНИЦЕФа и САВЕЗА УЧИТЕЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, одржаће се вебинар за учитеље, под називом ФОРМАТИВНО ОЦЕЊИВАЊЕ У ДИГИТАЛНОМ ОКРУЖЕЊУ
18. маја 2020.
Линк ка вести Извор: Завод за унапређивање образовања и васпитања Подсећамо вас на неколико битних правилника који се примењују почев од школске 2020/21. године: ПРАВИЛНИЦИ Правилник о изменама и допунама Правилника о протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање – преузмите правилник Правилник о Општим стандардима постигнућа за матерњи
7. августа 2020.
Линк ка вестиИзвор: Завод за унапређивање образовања и васпитања Учитељски факултет, у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развија и Заводом за унапређивање образовања и васпитања, организује онлајн обуку за наставнике разредне наставе који ове школске године по први пут остварују наставу из предмета Дигитални свет у другом разреду основне школе. Обука је акредитована решењем министра као обука од јавног
22. септембра 2021.
Линк ка вестиИзвор: Министарство просвете, науке и технолошког развоја Влада Србије усвојила је Стратегију развоја образовања и васпитања 2030, као и два закона из области високог образовања – Предлог закона о студентском организовању и Предлог закона о изменама и допунама Закона о високом образовању. Први потпредседник Владе Србије и министар просвете, науке и технолошког развоја
3. јуна 2021.
Све сервисе на Националном образовном порталу обезбеђује вам Завод за унапређивање образовања и васпитања.