Линк ка вести
Извор: Министарство просвете, науке и технолошког развоја

Министарство просвете, у оквиру својих надлежности, расписује Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023. годину.

Стипендија у оквиру Пројекта стипендирањa припадника српске националне заједнице из држава у региону учесница Пројекта обухвата:

• бесплатну припремну наставу српског језика (интензиван курс српског језика након доласка у Републику Србију);
  • бесплатнo школовање на основним академским и струковним студијама, специјалистичким струковним студијама, мастер академским и струковним студијама,
  • специјалистичким академским или докторским студијама.
  • стипендију у износу од 15.000 динара месечно;
  • бесплатну услугу смештаја и исхране у установама студентског стандарда у складу са смештајним капацитетима;
  • добровољно здравствено осигурање за стипендисте до 26-те године старости;
  • бесплатну боравишну визу;
  • бесплатно признавање средњошколских диплома;
  • бесплатно признавање високошколских диплома.

Стипендија у износу од 15.000 динара месечно омогућава да се покрију трошкови градског превоза, уџбеника и радних материјала у току студија.

Водећи политику добросуседства и отворености ка равноправној сарадњи са свим земљама у региону, Република Србија трајно је заинтересована да се српска национална заједница у суседним државама слободно развија. У складу са Стратегијом очувања и јачања односа матичне државе и дијаспоре, као и матичне државе и Срба у региону , израђен је Пројекат „Србија за Србе из региона” којим је предвиђена додела стипендија за младе припаднике српске националне заједнице из држава у региону.

Под синтагмом „Срби из региона”, у складу са Законом о дијаспори и Србима у региону, подразумевају се припадници српског народа који живе у Републици Словенији, Републици Хрватској, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Републици Северној Македонији, Румунији, Републици Албанији и Мађарској. Активном и одговорном националном политиком према припадницима српског народа у државама региона, Република Србија чува њихов идентитет – језик, културу, веру, традицију и обичаје.

ПРЕУЗМИТЕ:

Чланак Конкурс за доделу стипендија у оквиру пројекта „Србија за Србе из региона“ за школску 2022/2023. годину се појављује прво на Министарство просвете, науке и технолошког развоја.